Blog: verhaal van Cannondale-Drapac niet uniek

Edwin Gulickx

In deze blog nemen oprichters Geert Broekhuizen en Edwin Gulickx je verder mee in de ambities van BEAT Cycling Club. Waarom is zo’n club nou nodig voor de wielersport? Wat zijn de ambities? Wat voor toegevoegde waarde heeft het voor jou als wielrenner of fan maar ook belangrijke zaken als de financiering en de juridische structuur komen aan bod. Vandaag geven we onze visie over de onzekere toekomst van profploegen.

Naast het genieten van de Vuelta zie ik regelmatig updates over het laatste transfernieuws; welke renners tekenen bij en welke renners gaan naar een nieuwe ploeg. Out of the blue was daar opeens het nieuws van de ploeg Cannondale-Drapac. Ondanks recente contractverlengingen met renners Dylan van Baarle en Rigoberto Urán, de nummer twee van de Tour, is het allerminst zeker of we het gifgroene team volgend jaar nog zien in het profpeloton. Volgens de ploeg kunnen ze nu niet rekenen op een belangrijke sponsor en is er financiële onzekerheid ontstaan waardoor deelname aan de World Tour in gevaar is gekomen. Renners en personeel mogen ondertussen uitkijken naar een nieuwe ploeg. Er is zelfs een crowdfunding actie opgestart in de hoop dat fans 100 dollar of meer overmaken om alsnog de ploeg te kunnen redden. Ik vind het een prachtig initiatief en ik hoop dat ze hiermee de renners en vooral ook de staf toch een perspectief voor het komende jaar kunnen bieden.

Zoals de meeste wielerfans inmiddels weten is het verhaal van Cannondale-Drapac niet uniek. Ieder seizoen is het een komen en ‘vooral een nadruk’ op gaan van wielerploegen. Zelfs ploegen met prachtige resultaten moeten vechten voor hun voortbestaan. Een goed voorbeeld is de huidige situatie bij winnaarsploeg Quick-Step Floors. Waarschijnlijk zal het goed komen maar voor Cannondale-Drapac is dat echt de vraag. Het trieste is dat dit niet de laatste ploeg zal zijn waar renners en personeel weer op zoek moeten gaan naar een nieuwe werkgever.

Ik vind het pijnlijk om te constateren dat onze sport nog steeds zo breekbaar is ondanks de grote belangstelling. Waarom zijn er nog veel ploegen afhankelijk van een grote sponsor of enkele sponsoren? Dit moet en kan toch echt anders willen we van onze wielersport blijven genieten. Daarom zijn we een jaar geleden BEAT Cycling Club gestart. Een revolutie in de wielersport waarbij onze clubstructuur de basis vormt en uiteindelijk moet zorgen voor een duurzame wegploeg in het profpeloton. Wat een jaar geleden nog een droom was is inmiddels werkelijkheid. Binnen een jaar is de club reeds flink gegroeid en hebben we recent de eerste professionele baanploeg gelanceerd met toppers als Theo Bos, Matthijs Büchli  en Roy van den Berg. Dat we dit allemaal in een korte tijd hebben gerealiseerd maakt ons trots en dankbaar. Natuurlijk hadden we dit niet zonder onze leden en partners voor elkaar gekregen. Zij zijn bepalend voor het DNA van onze club en zorgen voor de fundamentele basis die hard nodig is voor een profploeg die structureel onderdeel wil uitmaken van het peloton.

Betekent dit dat de finish in zicht is? Nee zeker niet! Het geeft ons het nodige vertrouwen om door te blijven pakken en kilometers te maken. Uitdagingen genoeg! We willen de komende tijd onze leden nog meer ondersteunen om een betere wielrenner te worden en de juiste partners betrekken die aansluiten bij onze filosofie. Dit kost veel tijd en is inherent aan de keuzes die we als BEAT Cycling Club hebben gemaakt. Uiteraard hoop ik dat de ploeg Cannondale-Drapac alsnog wordt gered en dat het crowdfunding initiatief een vervolg krijgt bij meer wielerploegen. Niet alleen wanneer er sprake is van financiële nood maar vooral om fans echt te betrekken vanaf de basis. Wellicht inspireert onze unieke clubstructuur meer wielerploegen om te kiezen voor een duurzame aanpak zodat uiteindelijk de toekomst van wielerploegen minder onzeker wordt.

Mocht je getriggerd zijn na aanleiding van deze blog of heb je nog vragen Laat het ons weten: edwin@beatcycling.club