Hoe kun je het beste eten op een lange koersdag?

BEAT Cycling Club

Voeding, je wint er geen koersen mee, maar verliezen daarentegen… Hoe kan jij er nou voor zorgen dat jouw sportvoeding voor het optimale resultaat kan zorgen. We vroegen het aan de sportdiëtist van onze club: Rob van der Werf. Hij stelde een mooi schema op voor tijdens het BEAT Clubkampioenschap.

Een dag apart

Het Clubkampioenschap vergt een andere voorbereiding dan andere koersen, er zitten namelijk meerdere onderdelen in de dag. Daarom is het belangrijk om een goede verdeling te vinden en op het juiste tijdstip de juiste stoffen aan te vullen. Ook is het van belang om te kijken wat je eet. Een goede tip van proflid Piotr Havik helpt je hiermee: “Neem vooral koolhydraten. Niet teveel eiwitten, vetten en groenten of fruit, want dit blijft op de maag liggen.”

Timing is key

Het is dus belangrijk om het juiste tijdstip voor je voeding te kiezen, vooral op een dag met meerdere onderdelen als het Clubkampioenschap. Aangezien de dag al op tijd begint, is het dus ook van belang om al vroeg te ontbijten. Volgens Rob zou half 8 in de ochtend een goede tijd zijn. Daarna is het belangrijk om je laatste zware maaltijd goed te timen. Als je deze te laat neemt valt die te zwaar op je maag en voelt het niet lekker tijdens de koers, neem je hem te vroeg krijg je weer trek tijdens het koersen. 2 uur voor het eerste onderdeel zou volgens Rob de perfecte timing zijn.

Tijdens de onderdelen

Tijdens een koers kun je geen zware dingen meer eten. Het is dan van belang om het bij sportvoeding te houden. Aangezien de onderdelen van het Clubkampioenschap niet heel lang zijn, is het bij de eerste onderdelen niet nodig om tijdens de onderdelen te eten. Wel moet je tijdens de onderdelen goed drinken. Wat dan helpt is een isotone drank die veel koolhydraten bevat, zoals de Hydrate & Perform sportdrank van Isostar. Hierdoor neemt je lichaam het vocht beter op en kan jij er hard tegenaan.

Een overzicht

Weet je nog steeds niet helemaal goed hoe je het nu moet aanpakken? Gelukkig heeft Rob een mooi schema voor je gemaakt, die je als richtlijn kunt gebruiken voor het clubkampioenschap!

11:30 - 12:00 Omnium deel 1 (Klimkoers)

                                    Tijdens: Isostar Hydrate & Perform (500ml)

                                    Na: Isostar High Energy reep

12:15 Wattbike sprint Challenge

                                    Na: Isostar Actifood Gel (aanvullen van koolhydraten)

13:00 - 14:00 Tijdrit Challenge

                                    Na: 500ml Isostar Hydrate & Perform om vocht en koolhydraten aan te vullen. Drink deze niet in een keer op, maar verdeel de dosering.

                                    Na: Isostar High Energy reep

15:30 - 16:15 Omnium deel 2 (Criterium, 45 minuten)

                                    Tijdens: Isostar Hydrate & Perform + Isostar Energie Booster gel

                                    Na: 2x Isostar High protein hazelnootreep

Vergeet je eiwitten niet
In dit schema wordt goed zichtbaar welke energiebron er wanneer van belang is. Je ziet dus dat er tijdens (en tussen) de onderdelen vooral koolhydraten en vocht moet worden aangevuld. Na de onderdelen is het van belang om de eiwitten aan te vullen voor het herstel van de spieren. Ook Piotr weet dit: “Vergeet vooral aan het einde van de dag je eiwitten niet aan te vullen!”

Met deze tips zou jij helemaal klaar moeten zijn op het gebied van voeding om het BEAT Clubkampioenschap of natuurlijk een andere mooie koers te winnen, of in ieder geval niet verliezen!