Hoe werken die koersen van ons eigenlijk?

BEAT Cycling Club

Het seizoen van de wegploeg komt al bijna tot zijn einde, met nog 4 koersen te gaan. Een seizoen lang zag je verslagen en voorbeschouwingen met termen als UCI 1.1, nationale koers, kermiskoers en Topcompetitie. Maar hoe zit dit nu eigenlijk? Wat betekenen die klasseringen en hoe werkt de puntentelling? Tijd om eens wat uitleg te geven!

UCI wedstrijden
Allereerst rijden we vooral internationale wedstrijden die door de internationale wielerbond, de UCI, worden gecategoriseerd op niveau. In de UCI Europe Tour bestaan drie niveaus, van hoog naar laag: .HC (buitencategorie), .1 en .2. Daarboven heb je nog World Tour wedstrijden, zoals de Tour de France en de Ronde van Vlaanderen.

In het geval van een UCI koers staan er twee cijfers in de klassering. Het getal voor de punt staat voor eendaags of meerdaags. Zo reden wij dit seizoen maar een meerdaagse koers, de Ronde van Estland, UCI 2.1 geklasseerd dus. Het merendeel van de UCI koersen die wij reden had dus een 1 voor de punt.

Van Westland Wil Vooruit tot Lotto NL-Jumbo
Hoe hoger de categorie, hoe sterker het deelnemersveld. In de Nederlandse Topcompetitie neem je het op tegen clubs als Westland Wil Vooruit, terwijl we in 1.1 koersen de degens kruizen met Quick Step en Lotto NL-Jumbo.

Er zullen daar dus meer toppers aan de start staan, meer UCI-punten uitgedeeld worden, meer media-aandacht zijn en uiteindelijk ook meer prijzengeld. Tijdens zulke wedstrijden is het dus ook heel aantrekkelijk om in de aanval te gaan. Op die manier pak je publiciteit met de vele media-aandacht die zo’n koers trekt. Als de club het dan in de finale ook nog eens mooi afmaakt zoals in de Ronde van Overijssel of de GP Albert Fauville is dat natuurlijk helemaal top!

Punten scoren
Hoe werkt het UCI puntenstelsel dan? Per UCI wedstrijd worden er punten uitgedeeld, hoe hoger de categorie, hoe meer punten. Deze punten worden opgeteld en er is een algemeen klassement over de laatste 12 maanden. Iedereen die een punt heeft gescoord staat in dit klassement. Op het moment vinden we Peter Sagan op de nummer 1 positie, gevolgd door Alejandro Valverde en Julian Alaphillipe. Onze Aksel staat op plaats 161 met 431 punten, dat is een hele knappe prestatie waarmee hij dus vele World-Tour renners achter zich laat. Alle punten samengevoegd van de renners in de ploeg, bepalen je positie op de team ranking.

Nationale wedstrijden
Dan zijn er nog de koersen zonder UCI klassering. De nationale koersen, zoals de zogeheten kermiskoersen in België, ‘klassiekers’ of nationale koersen, de Nederlandse Topcompetitie en criteriums.

Een kermiskoers is een typisch Vlaams fenomeen, waarbij een grote ronde plaatselijke ronde meerdere keren wordt afgelegd. Vaak nabij de jaarlijkse kermis, die veel publiek trekt. Hier doen ook zeer regelmatig profrenners van het hoogste niveau aan mee.

Nationale koersen of klassiekers zijn hetzelfde of hebben een route van A naar B. Hier zijn dus geen UCI-punten te verdienen, maar staan er wel vaak veel Continentale wielerploegen aan de start.

De Topcompetitie is een verzameling van dergelijke wedstrijden in een competitie voor Nederlandse ploegen. Alle continentale ploegen en de beste clubteams doen mee aan deze competitie. Er rijdt hier dus heel veel talent rond en dit is een goed platform om te laten zien wat je kunt. Zeker aangezien de Topcompetitie wordt uitgezonden op Eurosport!

Resterende koersen

Zoals eerder vermeld loopt het seizoen van onze wegploeg tot zijn einde. Er worden nog 4 koersen verreden. Dit zijn:

-          Gooikse Pijl (UCI 1.1)

-          Duo Normand (UCI 1.1)

-          Zwevezele Koers (Nationaal)

-          Tacx Pro Classic (UCI 1.1)

-          Sluitingsprijs Putte-Kapelle (Nationaal)

Dit zijn dus de laatste kansen dit jaar waar de wegploeg punten en mooie resultaten kan scoren. Ze gaan dan zeker ook alles op alles zetten om dit te doen!

Word jij enthousiast van onze club en ben je nog geen lid? Word direct lid of lees meer over onze club