Samen de baanwielersport verder ontwikkelen

BEAT Cycling Club

Niet alleen op de weg bouwen wij de wielerploeg van de toekomst. Ook onze baanploeg is gehuisvest in onze clubstructuur. Samen met de alle belanghebbenden gaan wij er voor om het baanwielrennen verder te ontwikkelen en aantrekkelijker te maken. Hier zijn wij achter de schermen dagelijks mee bezig.

Verleden week ging Edwin in gesprek met de KNWU over de toekomst van de baansport in Nederland. Hierbij kwam een belangrijke pijler aan bod: de selectiecriteria voor de renners voor de grote evenementen (Europese- en Wereldkampioenschappen en de Olympische Spelen).

Tot enige tijd terug was de selectie met name iets wat zich binnen de gelederen van de bond afspeelde. De bondscoach was tevens de coach van de nationale selectie en samen met de sportief manager verantwoordelijk voor de selectie. Met de komst van baanrenners die voor commerciële ploegen rijden, zoals de renners van BEAT, verandert het speelveld. Meerdere renners hebben nu een eigen programma en een eigen coach. Op het ene moment is de bondscoach nu de coach voor alle renners als het gaat om de grote evenementen, op het andere moment is hij de coach van alleen de nationale selectie als het bijvoorbeeld gaat om de wereldbekerwedstrijden of het nationaal kampioenschap. Wedstrijden dus waar tegen andere Nederlandse renners wordt gestreden. Tenslotte is de bondcoach ook nog medeverantwoordelijk voor de selectie van de renners.

Dit is uiteraard geen nieuw probleem, hetzelfde vraagstuk heeft zich ook in de schaatswereld voorgedaan met de opkomst van de commerciële ploegen. Daar zijn ze inmiddels uitgekomen op kwalificatie toernooien. Of we daar in de baansport ook op uit gaan komen is een vraag die we in de komende jaren moeten beantwoorden.

Tot die tijd is er een noodzaak om transparante en objectieve selectiecriteria. De groep die zich binnen BEAT bezig houdt met de ontwikkeling van de baansport heeft daarbij nagedacht aan welke principes dergelijke selectiecriteria moeten voldoen om een eerlijke kans voor alle renners te garanderen. Wij komen op de onderstaande principes uit, welke we dus ook met de bond hebben gedeeld.

PRINCIPE 1

Het selectieproces heeft als doel hebben om de beste renners aan de start te krijgen. Het Europees Kampioenschap, Wereldkampioenschap en de Olympische Spelen moeten worden gebruikt voor het behalen van het best mogelijke resultaat en niet voor voorbereidings- of ervaringsdoeleinden van individuele renners.

PRINCIPE 2

Elke renner heeft een gelijke en eerlijke kans om aan de selectiecriteria te voldoen. Ongeacht of de renner rijdt voor de nationale selectie of een commercieel team.

PRINCIPE 3

De definitie van elk selectiecriterium moet kristalhelder zijn. De ruimte voor (eigen) interpretatie moet worden uitgesloten of tot een minimum worden beperkt. Het moet duidelijk zijn wie eindverantwoordelijk is voor de selectie.

PRINCIPE 4

Niet meetbare criteria (bv teamgeest) kunnen alleen een criterium voor uitsluiting zijn als er een duidelijk bewijs voor falen is.

PRINCIPE 5

De verschillende disciplines hebben verschillende selectiecriteria nodig. Er is een duidelijk onderscheid tussen de individuele disciplines (zoals de Keirin, Sprint en de kilometer) en de teamdiscipline (teamsprint).

We hebben niet de wijsheid in pacht maar zijn al-doende-leert-men bezig om onze visie verder uit te werken. Zowel binnen als buiten BEAT, we staan daarbij open voor alle feedback en input. Ook interesse om mee te denken over de toekomst van het baanwielrennen? Laat het ons weten!