Vraag & Antwoord: Hoe werkt zo’n commerciële baanploeg?

BEAT Cycling Club

Vandaag heeft BEAT Cycling Club de eerste Nederlandse commerciële baanploeg gelanceerd met Theo Bos, Matthijs Büchli en Roy van den Berg. Aanvullend op het persbericht geven we graag wat extra inzicht in de werking van de baanploeg via onderstaande Q&A.

Is BEAT Cycling Club een UCI-baanploeg en waar mogen ze rijden?

BEAT Cycling Club is geregistreerd als UCI-baanploeg. Als UCI-baanploeg heb je recht op deelname aan de UCI World Cups. De World Cups vinden dit jaar plaats in:

 • 03-05 november World Cup 1- Pruszkow, Polen
 • 10-12 november World Cup 2 – Manchester, Groot-Brittannië
 • 01-03 december World Cup 3 – Milton, Canada
 • 09-10 december World Cup 4 – Santiago, Chili
 • 19-21 januari World Cup 5 – Minsk, Wit-Rusland

Aan welke wedstrijden gaat BEAT deelnemen?

BEAT Cycling Club gaat in ieder geval deelnemen aan de World Cups in Polen en Groot-Brittannië. Daarnaast zal het team ook deelnemen aan het Nederlands Kampioenschap teamsprint en het Nederlands Kampioenschap op de individuele nummers.

Voor het EK en WK kunnen de renners opgeroepen worden voor de selectie van de KNWU.

Hoe ziet de begeleiding eruit?

Het team wordt gecoördineerd door Theo Maucher. De coaching en wedstrijdselectie wordt gedaan door voormalig baanrenner Tim Veldt. Daarnaast is het begeleidingsteam aangevuld met een mechanieker en soigneur.

Aan welke disciplines doet de baanploeg mee tijdens de wereldbekerwedstrijden?

Een UCI-baanploeg mag deelnemen aan World Cups. Een team moet bestaan uit ten minste 3 renners. Deze plekken worden op dit moment ingevuld door Büchli, Bos en van den Berg.

Een UCI-team kan tijdens de wereldbekerwedstrijden maximaal aanspraak maken op de volgende plekken:

 • Teamsprint: 1 plek (dit betekent 1 team van 3 renners) 
 • Sprint: 2 plekken
 • Keirin: 1 plek
 • 1km tijdrit: 1 plek 

De plekken voor de Keirin en Sprint worden verdiend door voldoende UCI punten te behalen. De UCI punten worden door de renners individueel behaald in UCI-wedstrijden. Deelname aan de Teamsprint en Kilometer tijdrit is gegarandeerd en niet afhankelijk van UCI punten.

Op dit moment heeft BEAT Cycling Club de volgende startplekken:

 • Keirin: 1 plek, aan de hand van de punten van Büchli
 • Sprint: 1 plek, aan de hand van de punten van Van den Berg
 • Teamsprint: 1 plek
 • 1km tijdrit: 1 plek

De komende periode gaat Theo Bos deelnemen aan GP-wedstrijden om voldoende UCI punten te verzamelen om de tweede plek op de sprint ook te claimen.

Tijdens de World Cups is het team vrij om de plekken in te vullen met de renners uit de ploeg. Dit hoeven dus niet de renners te zijn die de UCI punten verdiend hebben. Deze punten behoren aan de ploeg toe.

Wanneer rijden de renners in een BEAT Cycling Club-shirt en in het Oranjeshirt van de nationale selectie?

Het team van BEAT Cycling Club rijdt tijdens de World Cups in het shirt van BEAT. Wedstrijden waarbij de renners specifiek uitkomen voor Nederland, zoals een wereldkampioenschap, Europees kampioenschap en de Olympische Spelen, worden de wedstrijden in het oranje KNWU-shirt gereden en maken zij deel uit van de Nederlandse selectie.

Tijdens de World Cups waar BEAT Cycling Club niet voltallig aanwezig is, kunnen de renners wel ingezet worden voor de Nederlandse selectie voor de teamsprint, zodat renners van BEAT Cycling Club gecombineerd met renners uit de nationale selectie samen kunnen rijden. 

Net als bij het wegwielrennen wordt de Nederlandse selectie voor een EK, WK en Olympische Spelen geselecteerd door de bondscoach. 

Hoe is de samenwerking met de KNWU?

Zoals hierboven toegelicht, creëert BEAT Cycling Club haar eigen deelnameplekken voor de World Cups, waardoor dit geen invloed heeft op de plekken van de KNWU. Uiteindelijk resulteert dit dus in meer Nederlandse renners die deelnemen tijdens World Cups, naast (en niet in plaats van) de reguliere selectie van de KNWU.

Wij werken aan een goede samenwerking tussen onze ploeg en de bestaande topsportactiviteiten van de KNWU. Waar mogelijk zullen we elkaar versterken en ondersteunen.

Een voordeel van een extra baanteam met Nederlandse renners, is dat het mogelijk is om bij wedstrijden met meer Nederlandse renners aanwezig te zijn. Zowel commerciële ploegen als bondsploegen krijgen namelijk plekken toegewezen voor World Cups waar UCI punten behaald kunnen worden. Hierdoor kunnen er dus door Nederland meer punten behaald worden voor de UCI-ranking dan ooit tevoren.

Komend jaar wordt het WK Baanwielrennen in Apeldoorn verreden. Tijdens het WK krijgt Nederland als gastland meer startplekken dan normaal. Dit betekent dat Nederland door deze combinatie van een commerciële en een bondsploeg meer startplekken en meer UCI-punten vergaart tijdens de baanwedstrijden.  

Blijft het een Nederlandse mannenploeg?
Op de lange termijn wil BEAT Cycling Club een internationale baanploeg in haar gelederen hebben, met zowel een mannen- als een vrouwentak. Onze basis ligt in de Benelux, wat het een logische stap maakt om nu te beginnen met Nederlandse renners. We kijken uit naar het inlijven van internationale renners en rensters in de toekomst.  

Hoe wordt de baanploeg gefinancierd?
De baanploeg wordt ondersteund door een netwerk van bedrijven (het BEAT Partner Network), waaronder Libéma profcycling, de organisator van het komende WK. Andere partners worden in de komende periode bekend gemaakt.